AOT & AST

Επικοινωνία

Πέμπτη 19 Φεβρουαρίου 2009

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΝΙΚΗ !!!

Ο ΑΣΤ χτες στην Ρόδο μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι νίκησε τον τοπικό Κολοσσό με 86-87 και αναπτέρωσε τις ελπίδες για την παραμονή στην κατηγορία. Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ παρα μόνο προς το τέλος του ημιχρόνου που πήρε μια διαφορά 7 πόντων και έτσι η δεύτερη περίοδος τελείωσε με σκορ 41-48 υπέρ του ΑΣΤ. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα έπαθε το γνωστό της μπλακ άουτ και ο Κολοσσός γύρισε το παιχνίδι. Το φινάλε εξελίχθηκε σε θρίλερ με τον ΑΣΤ να έχει την τελευταία επίθεση και να χάνει με δύο πόντους ο Ειβερι πήρε πάνω του την επίθεση των 9 δευτερολέπτων σούταρε τρίποντο και ευστόχησε έτσι ο ΑΣΤ πέτυχε την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα.
Πολύ καλή εμφάνιση σημείωσε και ο Σαβο Τσιγκάνοβιτσ ο οποίος δεν μας έχει συνηθίσει.
Τα δεκάλεπτα: 25-24, 41-48, 64-59, 86-87
Κολοσσός Ρόδου
(Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάρις 16 (1), Παντελιάδης 4, Παπανικολόπουλος 3, Βασίλιεβιτς 21 (2), Ντιόγκο, Ασημακόπουλος, Σμιθ 29 (1), Χαρίσης, Τσάμης, Τσέρανιτς 13. Τρίκαλα (Βαγγέλης Αγγέλου): Έιβερι 26 (4), Νικολαΐδης 15 (5), Παπαχρίστος 2, Κατσαρές 11 (1), Μπόγδανος 3 (1), Κακλαμάνος, Γιάνγκο, Τζικάνοβιτς 17, Ντίκελ, Χαριτόπουλος 13 (3), Μουτόμπο.